Menu
header photo

Vector EPro8 Challenge

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Mount Roskill Intermediate - 20 September 2016 
Year 7-8 - Grand Final - Mount Roskill Intermediate - 19 September 2016 
Year 5-6 - Semifinal 4 - Owairoa Primary School - 16 September 2016 
Year 7-8 - Semifinal 4 - Owairoa Primary School - 15 September 2016 
Year 5-6 - Semifinal 3 - Northcross Intermediate - 15 September 2016 
Year 7-8 - Semifinal 3 - Northcross Intermediate - 14 September 2016 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Kowhai Intermediate - 14 September 2016 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Kowhai Intermediate - 13 September 2016 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Mount Albert Primary School - 13 September 2016 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Mount Albert Primary School - 12 September 2016 
Year 5-6 - Carmel College - 02 September 2016 
Year 7-8 - Carmel College - 01 September 2016 
Year 5-6 - Northcross Intermediate - 31 August 2016 
Year 7-8 - Northcross Intermediate - 30 August 2016 
Year 5-6 - Glenfield Intermediate - 25 August 2016 
Year 7-8 - Glenfield Intermediate - 24 August 2016 
Year 5-6 - Lincoln Heights School - 24 August 2016 
Year 7-8 - Lincoln Heights School - 23 August 2016 
Year 5-6 - Green Bay Primary School - 23 August 2016 
Year 7-8 - Green Bay Primary School - 22 August 2016 
Year 5-6 - Kowhai Intermediate - 18 August 2016 
Year 7-8 - Kowhai Intermediate - 17 August 2016 
Year 5-6 - St Thomas's School - 17 August 2016 
Year 7-8 - St Thomas's School - 16 August 2016 
Year 5-6 - Cornwall Park School - 16 August 2016 
Year 7-8 - Cornwall Park School - 15 August 2016 
Year 5-6 - Mount Roskill Intermediate - 10 August 2016 
Year 7-8 - Mount Roskill Intermediate - 09 August 2016 
Year 5-6 - Baverstock Oaks School - 05 August 2016 
Year 5-6 - Howick Intermediate - 04 August 2016 
Year 7-8 - Howick Intermediate - 03 August 2016 
Year 5-6 - Stonefields School - 03 August 2016 

Year 5-6 - Grand Final - Mount Roskill Intermediate - 20 September 2016

Rank Team Name School
1 THE HAALO's Cockle Bay School
2 Lever It To Us Point Chevalier School
3 P.O.W (Powerful, Outstanding Wizzkids Beachlands Primary School
3 Mini Mechanics Churchill Park School
5 The Twenty-twos Owairoa Primary School
6 Kapa Mahi Whenuapai School
7 Radioactive4 Devonport Primary School
8 Meadowbank Meteors Meadowbank School
9 Four Fizzy Physicists Marina View School
10 Green Bay Brainiacs Green Bay Primary School
11 Tech Busters Mount Albert Primary School
12 The Exterminators Oratia District School

Year 7-8 - Grand Final - Mount Roskill Intermediate - 19 September 2016

Rank Team Name School
1 High Voltage St Peter's College
2 Team O'Neills Waitakere Primary School
3 Generic name 64 Northcross Intermediate
4 2 Minute Instant Mechanics Albany Junior High School
5 Somerville Squad Somerville Intermediate School
5 Mt Roskill 2 Mount Roskill Intermediate
7 Boshkamar Birkdale Intermediate
8 Newton's Ninjas Saint Kentigern Boys' School
9 Pasadena Intermediate 3 Pasadena Intermediate
10 The Brains Trust St Thomas's School
11 Team Lightbulb Glendowie Primary School
11 One Kowhai Intermediate

Year 5-6 - Semifinal 4 - Owairoa Primary School - 16 September 2016

Rank Team Name School
1 THE HAALO's Cockle Bay School
2 P.O.W (Powerful, Outstanding Wizzkids Beachlands Primary School
3 The Twenty-twos Owairoa Primary School
4 The Constructors Wakaaranga School
5 Minions of Mellons Bay Mellons Bay School
6 Brain Sparks Howick Primary School
7 Little Einsteins Point View School
8 Hillpark 1 Hillpark School
9 Stella Stars Star of the Sea School (Howick)
10 Stonefields Bears Stonefields School
11 Twice Thirteen Owairoa Primary School
12 Bucklands Beach Primary 1 Bucklands Beach Primary School

Year 7-8 - Semifinal 4 - Owairoa Primary School - 15 September 2016

Rank Team Name School
1 Team Lightbulb Glendowie Primary School
2 Somerville Squad Somerville Intermediate School
3 The Brains Trust St Thomas's School
4 Ficino 1 Ficino School
5 Enovation Ellerslie Ellerslie School
6 S.A.S (Serios About Science) Beachlands Primary School
7 Nerd Herd Beachlands Primary School
8 Daniel and the ninja vibes Saint Kentigern College
9 Team Loading.... Stonefields School
9 Smartinis Saint Kentigern College

Year 5-6 - Semifinal 3 - Northcross Intermediate - 15 September 2016

Rank Team Name School
1 Four Fizzy Physicists Marina View School
2 Radioactive4 Devonport Primary School
3 Kapa Mahi Whenuapai School
4 The Atom Smashers Devonport Primary School
5 Bobby Juniors Dairy Flat School
6 The Phoenix Brothers Inc Windy Ridge School
7 Stanmore Scientists Stanmore Bay School
7 Science Alliance Marina View School
7 Birkenhead Blazers Birkenhead School
10 Team Tesla Milford School
11 Silverdale Stars Silverdale Primary School

Year 7-8 - Semifinal 3 - Northcross Intermediate - 14 September 2016

Rank Team Name School
1 Generic name 64 Northcross Intermediate
2 Albany Junior High 1 Albany Junior High School
3 Red MBIS Murrays Bay Intermediate
3 Boshkamar Birkdale Intermediate
5 Green MBIS Murrays Bay Intermediate
6 Engineers Extraordinaires Northcross Intermediate
7 CICX City Impact Church School
8 Eprosmashers City Impact Church School
9 Dr J’s Northcross Intermediate
10 Antidisestablishmentarianism Northcross Intermediate
11 Glenfield Intermediate 3 Glenfield Intermediate

Year 5-6 - Semifinal 2 - Kowhai Intermediate - 14 September 2016

Rank Team Name School
1 Lever It To Us Point Chevalier School
2 Mini Mechanics Churchill Park School
3 Meadowbank Meteors Meadowbank School
4 RPS Digital Construction-bots Remuera Primary School
5 Enderkids Kadimah School
6 Ideas R Us St Thomas's School
6 Unitato Westmere School (Auckland)
8 TLDZ Creators Freemans Bay School
8 E=MC Hammer Glendowie Primary School
8 Antoine's Recruits Kings School
8 Think It, Build It Cornwall Park School
8 Wonderland Westmere School (Auckland)

Year 7-8 - Semifinal 2 - Kowhai Intermediate - 13 September 2016

Rank Team Name School
1 Newton's Ninjas Saint Kentigern Boys' School
2 High Voltage St Peter's College
3 The Specials Westminster Christian School
3 One Kowhai Intermediate
3 King's Creators Kings School
6 Gafoa Le Ata Kowhai Intermediate
7 E=MC Awesome St Helier's School
8 Ponsonby Programmers Ponsonby Intermediate School
9 TNIS 1 Takapuna Normal Intermediate School
10 ANI DJ2 Auckland Normal Intermediate

Year 5-6 - Semifinal 1 - Mount Albert Primary School - 13 September 2016

Rank Team Name School
1 The Exterminators Oratia District School
2 Green Bay Brainiacs Green Bay Primary School
3 Tech Busters Mount Albert Primary School
4 Gladstone 2 Gladstone Primary School (Auckland)
4 GSS Grizzlies Good Shepherd School
6 Fourth Impact Henderson North School
6 Tech Terminators Waitakere Primary School
6 Top Quarks Blockhouse Bay Primary School
9 Turbo Turtlez Summerland Primary School
10 GSS Dream Team Good Shepherd School
11 Top of the Massey Primary School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Mount Albert Primary School - 12 September 2016

Rank Team Name School
1 Team O'Neills Waitakere Primary School
1 Pasadena Intermediate 3 Pasadena Intermediate
3 Mt Roskill 2 Mount Roskill Intermediate
4 Team Bethells Waitakere Primary School
5 Balmoral Lab Rats Balmoral School
6 Flaming Phoenix Marina View School
7 GEIS Brainiacs Glen Eden Intermediate School
8 Lincoln Heights Lincoln Heights School
9 Rangeview Rockets Rangeview Intermediate School
10 Mt Roskill 1 Mount Roskill Intermediate

Year 5-6 - Carmel College - 02 September 2016

Rank Team Name School
1 The Atom Smashers Devonport Primary School
2 Radioactive4 Devonport Primary School
3 Kapa Mahi Whenuapai School
4 Girls in Braids Devonport Primary School
4 Team Tesla Milford School
6 Target Technos Target Road School
7 Team Newton Milford School
8 Girl Gang Whenuapai School
9 Jewel Whenuapai School

Year 7-8 - Carmel College - 01 September 2016

Rank Team Name School
1 Red MBIS Murrays Bay Intermediate
2 TNIS 1 Takapuna Normal Intermediate School
3 Green MBIS Murrays Bay Intermediate
4 The Specials Westminster Christian School
5 Yellow MBIS Murrays Bay Intermediate
6 Blue MBIS Murrays Bay Intermediate
6 TNIS 2 Takapuna Normal Intermediate School
8 W.I.C.K.E.D Carmel College
9 Whizz Poppers Carmel College

Year 5-6 - Northcross Intermediate - 31 August 2016

Rank Team Name School
1 Bobby Juniors Dairy Flat School
2 Stanmore Scientists Stanmore Bay School
3 Silverdale Squad Silverdale Primary School
3 Silverdale Stars Silverdale Primary School
3 Engineers Sherwood Primary School
3 Unicorns Sherwood Primary School
7 Dairy Flat Stars Dairy Flat School
8 Lightning Explosion Dairy Flat School
9 Taco Cats Sherwood Primary School
10 Nutty Professors Sherwood Primary School

Year 7-8 - Northcross Intermediate - 30 August 2016

Rank Team Name School
1 Northcross Intermediate 4 Northcross Intermediate
1 Albany Junior High 1 Albany Junior High School
3 Northcross Intermediate 3 Northcross Intermediate
4 Northcross Intermediate 2 Northcross Intermediate
4 Northcross Intermediate 1 Northcross Intermediate
6 Silverdale Gizmos Silverdale Primary School
7 Albany Junior High 3 Albany Junior High School
8 Da Bomb Parua Bay School
8 10PIN Whangaparaoa College
10 Albany Junior High 2 Albany Junior High School
10 Silverdale Neutrons Silverdale Primary School

Year 5-6 - Glenfield Intermediate - 25 August 2016

Rank Team Name School
1 Four Fizzy Physicists Marina View School
2 Birkenhead Blazers Birkenhead School
3 The Phoenix Brothers Inc Windy Ridge School
4 Science Alliance Marina View School
5 The Eeveenators Windy Ridge School
5 Makos Whangaparaoa Primary School
5 Bayview Labrats Bayview School
8 Kingfish Whangaparaoa Primary School
8 BPS Bull Dogs Birkenhead School
10 Orcas Whangaparaoa Primary School
11 Bayview Masterminds Bayview School
12 Dolphins Whangaparaoa Primary School

Year 7-8 - Glenfield Intermediate - 24 August 2016

Rank Team Name School
1 Boshkamar Birkdale Intermediate
2 Eprosmashers City Impact Church School
3 CICX City Impact Church School
3 Glenfield Intermediate 3 Glenfield Intermediate
5 Glenfield Intermediate 1 Glenfield Intermediate
6 Glenfield Intermediate 4 Glenfield Intermediate
7 Glenfield Intermediate 2 Glenfield Intermediate

Year 5-6 - Lincoln Heights School - 24 August 2016

Rank Team Name School
1 Tech Terminators Waitakere Primary School
2 Turbo Turtlez Summerland Primary School
3 Fourth Impact Henderson North School
4 Top of the Massey Primary School
4 Technical Engineers And Mechanics (TEAM) Waitakere Primary School
6 Knights of Thunder Henderson North School
7 Peninsula Primary 1 Peninsula Primary School
8 Explosive Atoms Summerland Primary School
8 Nova Team Massey Primary School

Year 7-8 - Lincoln Heights School - 23 August 2016

Rank Team Name School
1 Team O'Neills Waitakere Primary School
2 Team Bethells Waitakere Primary School
3 Lincoln Heights Lincoln Heights School
4 Flaming Phoenix Marina View School
5 Team Snorlax Marina View School
6 Team Mystic Marina View School
7 Lenny's Engineering Team Te Atatu Intermediate School
8 Awesome Foursome Waitakere Primary School
9 Kakapo’s Marina View School

Year 5-6 - Green Bay Primary School - 23 August 2016

Rank Team Name School
1 Top Quarks Blockhouse Bay Primary School
2 The Exterminators Oratia District School
2 Green Bay Brainiacs Green Bay Primary School
4 Gladstone 2 Gladstone Primary School (Auckland)
5 Angry Whoppers Oratia District School
6 catch 'em all Henderson Primary School
6 Gladstone 1 Gladstone Primary School (Auckland)
6 Science Elite Blockhouse Bay Primary School
9 The Oblivious Pandas Oratia District School
10 The Engineering 4 Oratia District School
11 NWS Supernovas New Windsor School
12 Einsteiniums Blockhouse Bay Primary School

Year 7-8 - Green Bay Primary School - 22 August 2016

Rank Team Name School
1 GEIS Brainiacs Glen Eden Intermediate School
1 Newton's Ninjas Saint Kentigern Boys' School
3 Rangeview Rockets Rangeview Intermediate School
4 Avondale Spiders Avondale Intermediate School
5 Kinetic Kiwis Saint Kentigern Boys' School
6 Brainy Bonkers Biologist Green Bay Primary School
7 Rangeview Rangers Rangeview Intermediate School

Year 5-6 - Kowhai Intermediate - 18 August 2016

Rank Team Name School
1 Techtons Balmoral School
2 GSS Dream Team Good Shepherd School
3 TLDZ Creators Freemans Bay School
4 Creative Wizards Freemans Bay School
4 GSS Grizzlies Good Shepherd School
6 GSS Sparks Good Shepherd School
7 TKKM o Ngā Maungarongo 2 TKKM o Ngā Maungarongo
7 Balmoral Beasts Balmoral School
7 RRS Richmond Road School
10 KKM o Ngā Maungarongo 1 TKKM o Ngā Maungarongo
11 GSS Creatamaticians Good Shepherd School

Year 7-8 - Kowhai Intermediate - 17 August 2016

Rank Team Name School
1 Pasadena Intermediate 3 Pasadena Intermediate
2 ANI DJ2 Auckland Normal Intermediate
3 Gafoa Le Ata Kowhai Intermediate
3 One Kowhai Intermediate
5 ANI Terminators Auckland Normal Intermediate
5 Above Normal Intelligence Auckland Normal Intermediate
5 Super8 Kowhai Intermediate
8 Pasadena Intermediate 2 Pasadena Intermediate
9 AlieNI Auckland Normal Intermediate
10 Pasadena Intermediate 1 Pasadena Intermediate
10 Pounamu Kowhai Intermediate
12 Pasadena Intermediate 4 Pasadena Intermediate

Year 5-6 - St Thomas's School - 17 August 2016

Rank Team Name School
1 Mini Mechanics Churchill Park School
2 E=MC Hammer Glendowie Primary School
3 Lever It To Us Point Chevalier School
4 The Gadget Gurus St Thomas's School
4 Ideas R Us St Thomas's School
4 The Flash Drives Newmarket School
4 The Tesla's Newmarket School
8 The Tech Stars St Thomas's School
8 Steam Rollers Glendowie Primary School
10 The Creativity Crew St Thomas's School
11 Donuts Glendowie Primary School
12 Team 13 Glendowie Primary School

Year 7-8 - St Thomas's School - 16 August 2016

Rank Team Name School
1 E=MC Awesome St Helier's School
2 Team Lightbulb Glendowie Primary School
3 Ellerslie 1 Ellerslie School
4 The Brains Trust St Thomas's School
5 Team TKO St Thomas's School
6 3.14=PI Glendowie Primary School
7 Orangutangs Glendowie Primary School
8 Ellerslie 2 Ellerslie School
8 Beep Boop Glendowie Primary School
10 Team Q4 Stonefields School
10 Broforce Stonefields School
12 SETT Churchill Park School

Year 5-6 - Cornwall Park School - 16 August 2016

Rank Team Name School
1 Antoine's Recruits Kings School
2 RPS Digital Construction-bots Remuera Primary School
3 Think It, Build It Cornwall Park School
4 Meadowbank Meteors Meadowbank School
5 Technology Tridents Saint Kentigern Boys' School
5 The Button Pushers Cornwall Park School
7 Matatau Stanhope Road School
8 Meadowbank Bases Meadowbank School
8 Ellerslie 2 Ellerslie School
10 RPS Construction Squad Remuera Primary School
11 Ellerslie 1 Ellerslie School
12 Kokoi Stanhope Road School

Year 7-8 - Cornwall Park School - 15 August 2016

Rank Team Name School
1 Ponsonby Programmers Ponsonby Intermediate School
2 High Voltage St Peter's College
3 Balmoral Lab Rats Balmoral School
4 King's Creators Kings School
5 Team Brotherhood St Paul's College
6 RedPro4mance Redoubt North School
6 Mohio Stanhope Road School
8 King's Crowns Kings School
9 Balmoral Lab coats Balmoral School
10 Team Courage St Paul's College
10 Kerewa Stanhope Road School
12 KKM o Ngā Maungarongo 2 TKKM o Ngā Maungarongo

Year 5-6 - Mount Roskill Intermediate - 10 August 2016

Rank Team Name School
1 Tech Busters Mount Albert Primary School
2 Wonderland Westmere School (Auckland)
3 Kadimah 3 Kadimah School
4 Unitato Westmere School (Auckland)
5 Tech Terminators Mount Albert Primary School
6 Flanshaw Road 2 Flanshaw Road School
7 Diamonds Westmere School (Auckland)
8 Fantastic Four Westmere School (Auckland)
8 HIMP Engineers Mount Albert Primary School
10 Kadimah 2 Kadimah School
10 Kadimah 1 Kadimah School
10 Flanshaw Road 1 Flanshaw Road School

Year 7-8 - Mount Roskill Intermediate - 09 August 2016

Rank Team Name School
1 Mt Roskill 2 Mount Roskill Intermediate
2 Ficino 1 Ficino School
3 Mt Roskill 1 Mount Roskill Intermediate
3 Team Loading.... Stonefields School
5 Kadimah 2 Kadimah School
6 Kadimah 3 Kadimah School
6 Ficino 2 Ficino School
6 Rusty Gears Stonefields School
9 Mt Roskill 3 Mount Roskill Intermediate
10 Kadimah 1 Kadimah School

Year 5-6 - Baverstock Oaks School - 05 August 2016

Rank Team Name School
1 THE HAALO's Cockle Bay School
2 P.O.W (Powerful, Outstanding Wizzkids Beachlands Primary School
3 Little Einsteins Point View School
3 Hillpark 1 Hillpark School
5 Young Engineers Beachlands Primary School
5 MHP 6 Mission Heights Primary School
5 MHP 5 Mission Heights Primary School
8 Smart Squad Beachlands Primary School
9 BOS Busters Baverstock Oaks School
9 BOS Babes Baverstock Oaks School

Year 5-6 - Howick Intermediate - 04 August 2016

Rank Team Name School
1 Minions of Mellons Bay Mellons Bay School
2 The Constructors Wakaaranga School
3 Brain Sparks Howick Primary School
3 Bucklands Beach Primary 1 Bucklands Beach Primary School
5 Mega Minds Gears Flame Throwers Howick Primary School
5 Riverhills 1 Riverhills School
5 Mellons Bay Masters Mellons Bay School
8 Manufacturers Wakaaranga School
9 L-EDS Macleans Primary School
9 Engineering Hackers Macleans Primary School
11 Smart Terminators Howick Primary School
12 Flame Throwers Howick Primary School

Year 7-8 - Howick Intermediate - 03 August 2016

Rank Team Name School
1 Nerd Herd Beachlands Primary School
2 Somerville Squad Somerville Intermediate School
3 Smartinis Saint Kentigern College
3 Daniel and the ninja vibes Saint Kentigern College
3 S.A.S (Serios About Science) Beachlands Primary School
6 Howick 1 Howick Intermediate
7 The Brainiacs Somerville Intermediate School
7 Howick 2 Howick Intermediate
9 Eliminators Saint Kentigern College

Year 5-6 - Stonefields School - 03 August 2016

Rank Team Name School
1 The Twenty-twos Owairoa Primary School
2 Stonefields Bears Stonefields School
3 Stella Stars Star of the Sea School (Howick)
4 Ed Pro Girls Stonefields School
4 Maris Stars Star of the Sea School (Howick)
4 Twice Thirteen Owairoa Primary School
4 Electric Electrons St Ignatius Catholic School
8 H20 to Go St Ignatius Catholic School
9 Willowbank Red Willowbank School (Auckland)
10 Willowbank Blue Willowbank School (Auckland)